Folkrace forum
Trimma => Volvo => Ämnet startat av: OlssonRacing skrivet augusti 11, 2012, 11:10:31 AM
-
Tjena. Har en 240 med b23e i som axeln i fördelaren blir så varm så det smälter sönder den.där gummi/plast grejjen eller va det är på brytaren hela tiden på :s har bytt fördelare 3 gånger men det är likadant nån som vet vad felet kan vara?
Tacksam för snabba svar.
-
du har antagligen en hög effekts spole då bränns brytarspetsarna sönder sätt dit ett motstånd på + kabeln till spolen det ska vara ca 9 volt vid körning
-
Okej för den blev så när jag körde med den, jag kan väl byta tändspole också för den som ä i nu blur varm som satan så den lär inte vara så bra?
-
det kan ju va spolen som är paj
-
Japp funderar på att byta till brytarlös
-
det gör du helt rätt i det blir en helt annan gång i den med brytarlöst då ställer du tändningen på fullt utslagna vikter vid ca 3500-4000 rpm ca 35 grader
-
Japp ;)
-
visst är det en helt annan tändkurva i en sådan fördelare? ja tänkte att den slår väl ut betydligt mer än en brytarfördelare? :)
-
ingen större skillnad på tändkurvan det beror nog bara på hur slitna dom är